Instalacja elektryczna w kuchni

Konieczność przemyślanego budowania instalacji elektrycznej
Samo stworzenie instalacji elektrycznej jako takiej stanowi duże wyzwanie. Niezależnie od wytycznych dotyczących tego, jak powinna ona wyglądać w dowolnym miejscu, występują też dodatkowe zalecenia i normy, które muszą być przestrzegane w konkretnych pomieszczeniach. Pierwszym z takich pomieszczeń jest łazienka – ze względu na wodę, która jest w dużych ilościach jest w niej zużywana, instalacja elektryczna w tym miejscu musi być szczególnie dokładnie zabezpieczona. O staranne zaplanowanie instalacji elektrycznej warto zadbać również w kuchni – pomieszczeniu, w którym również występuje przepływ wody, a ponadto znajduje się wiele urządzeń elektrycznych wysokich mocy. Czym kierować się, tworząc instalację elektryczną w kuchni?

Ostrożnie z wodą!
Po pierwsze, przemyślane powinno zostać rozmieszczenie przełączników oświetlenia oraz gniazdek elektrycznych. Od źródeł wody i miejsc, gdzie będzie ona używana, powinna dzielić je odległość gwarantująca brak kontaktu wody z osprzętem elektrycznym. Inaczej mówiąc – należy zadbać, aby źródła wody nie znalazły się zaraz obok na przykład gniazdka elektrycznego; jeśli się tego nie zrobi, bryzgająca woda może doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej.

Wysoka moc urządzeń: odpowiednie przewody, dodatkowe obwody
Po drugie, wzięty pod uwagę musi zostać fakt występowania w kuchni wielu urządzeń elektrycznych wysokich mocy. Mowa przede wszystkim o kuchence elektrycznej, lodówce, czajniku, podgrzewaczu wody – wszystkie te sprzęty w znaczącym stopniu obciążają instalację elektryczną, co oznacza, że przewody, którymi biegnie prąd w kuchni, powinny cechować się odpowiednio dużym przekrojem. Rekomendowanym rozwiązaniem jest też przygotowanie osobnych obwodów dla urządzeń o najwyższej mocy znamionowej (na przykład powyżej 2 kW) – w szczególności kuchenki czy piekarnika elektrycznego, podgrzewacza wody. Dodatkowe obwody – zatem zmniejszenie liczby urządzeń zasilanych w ramach jednego obwodu – zwiększą poziom niezawodności instalacji. Oczywiście każdy obwód musi mieć osobny bezpiecznik, opcjonalnym jest zabezpieczenie różnicowoprądowe.

Ergonomiczne umiejscowienie gniazdek
Po trzecie, należy zweryfikować indywidualne oczekiwania co do podłączania sprzętów kuchennych. Trafne umiejscowienie gniazd elektrycznych w kuchni ułatwi korzystanie z niej i umożliwi uniknięcie frustrujących sytuacji, w których do gniazdka trzeba się „dobierać” albo w ogóle jest ono niedostępne. Po zdecydowaniu, ile dodatkowych gniazd elektrycznych (na urządzenia takiej jak blender czy sokowirówka) będzie potrzebnych - prawdopodobnie liczba ta zamknie się w 2-4 gniazdach – przemyślenia wymaga ich pozycja. Często rekomendowanym rozwiązaniem jest wysunięcie gniazdek elektrycznych na 20-30 cm nad poziom blatu – wtedy dostęp do nich powinien zawsze przebiegać bezproblemowo.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria